רוד טריפ בפלורידה והסביבה - חלק 2

עודכן ב: 1 יול 2020

פלורידה מפורסמת אודות לחופים שלה (ובצדק! על כך עוד ארחיב בפוסט בנושא איים וחופים) – אך רבים לא יודעים כי בפלורידה ישנו ריכוז המעיינות הגדול בעולם (!), והביקור בהם מהנה ומומלץ כאחד! לא רק מספר המעיינות גדול – אלא גם מגוון וסוגי המעיינות: קטנים וגדולים, לשחיה או לצפיה (בבעלי חיים כמובן), בחלקם יש קיאקים - לפעמים גם סירות גדולות, בחלקם מגלשות מים, בחלקם אפשר לשחות עם פרות ים – ובחלקם יש אפילו בתולות ים 😉


מכיוון שהטיול שלנו היה מוגבל בזמן, נאלצנו לבחור מבין המגוון האדיר אילו מעיינות נבקר – ולאחר קריאה, בחינה, וחשיבה, נבחרו ארבעת המעיינות הבאים:


(1) ריינבו ספרינגס.

(2) הומוססה ספרינגס.

(3) בלו ספרינגס.

(4) וויקי וואצ'י ספרינגס.


בפוסט זה אפרט על כל אחד ממעיינות אלו, ואתן את המידע הדרוש לביקור במקומות מופלאים אלו 😊 אז בואו נתחיל!


מעיינות בפלורידה


קצת רקע

בפלורידה יש למעלה ל – 600 (!) מעיינות, המרוכזים במרכז ובצפון המדינה, עם מים צלולים להפליא. הטמפרטורה הממוצעת של המעיינות הינה 22 מעלות צלזיוס – טמפרטורה קבועה לאורך כל השנה, אשר למעשה מבטיחה אפשרות רחצה במים נעימים יחסית (עדיין, אנחנו מגיעים מישראל ורגילים לטמפרטורות גבוהות יותר...). בנוסף, אודות לטמפרטורה (הגבוהה יחסית לאוקיינוס), במהלך החורף עוברות מהאוקיינוס למעיינות פרות ים – חיות גדולות מימדים וחמודות להפליא. בחלק מהמעיינות ניתן לצפות בהן בלבד – אך בחלק מהן אפשר גם לשחות איתן או לשוט לידן – חוויה אדירה בפני עצמה.


רבים מהמעיינות (אך לא כולם) נחשבים לפארקי מדינה בפלורידה. במידה ואתם מתכננים לשהות במעיינות מספר ימים גדול במהלך הטיול – כדאי לבדוק האם משתלם לכם לרכוש את המנוי. עלות מנוי שנתי ליחיד הינה $60, ועלות מנוי משפחתי עד שמונה אנשים הינה $120.פארק המדינה ריינבו ספרינגס

Rainbow Springs State Park


אחד המעיינות הגדולים במדינה, מוקף גנים יפים, ומשמש בעיקר לשחיה, שנורקלינג, קיאקים, ושיט אבובים. בפארק יש גם אתר קמפינג פופולרי, אשר מאפשר לישון בסמוך למעיינות היפים – ולהנות מכל הטבע והיופי מסביב.


מתחם השחיה מגודר היטב וקטן יחסית, אך ניתן לשכור קיאק (או אם אתם משקיעים – להביא את הקיאק שלכם מהבית). ברגע שיצאתם לשיט בנהר, אין בעיה לרחוץ בכל מקום, ואם באתם בחורף – יש גם סיכוי שתשחו לצד פרות ים.


חשוב לקחת בחשבון שהן אתר הקמפניג והן החניה לא ממוקמים ממש ליד המעיינות – ונדרשת הליכה של מספר דקות כדי להגיע אליהן. בנוסף, שימו לב כי יש מספר כניסות שונות לפארק: כניסה ראשית למעיינות, כניסה לאתר הקמפינג – וכניסה נפרדת לשיט אבובים. עם האבובים אגב אפשר לשוט בנהר – אך בשום פנים ואופן לא במתחם הרחצה במעיינות.


עלות הכניסה לאתר הינה $2 לאדם. עלות השכרת אבובים הינה $20 לאבוב. עלות קיאק או סאפ לשעה הינה $16, וליום שלם - $50. עלות השכרת קאנו הינה $22 לשעה, וליום שלם - $60.

לבעלי מנוי שנתי לפארקי המדינה של פלורידה הכניסה חינם.פארק המדינה הומוססה ספרינגס

Homosassa Springs Wildlife State Park


בהומוססה ספרינגס יש מעיינות נהדרים – אך לא לרחצה של בני אדם. פארק זה מהווה מרכז שיקום לחיות יתומות, חיות שנפצעו או היו בשבי – ואינן יכולות לשוב לטבע. מדובר במעין גן חיות קטן ומטופח, בו פגשנו מקרוב מגוון גדול של בעלי חיים, וגם למדנו עליהם בהדרכות קצרות ומרתקות של המתנדבים במקום. כך יצא לי לראשונה בחיי לפגוש אפוסום, ללמוד על סיפור חייו של ליאו ההיפופותם (וגם לעמוד ממש לידו), ולצפות בהאכלת פרות ים.


הביקור במקום היה לכולנו חווייתי ומהנה מאד – וגם הגיע בדיוק בזמן, היות והיה זה יום סגריר וקריר, אף גשום למחצה – כך שממילא רחצה במעיינות או בים לא היתה רלוונטית. אם היינו נערכים עם מטריות זה בכלל היה נהדר – אבל גם לרוץ בגשם זו פעילות מהנה ואתגרית יש לומר 😉ישנה חניה ממש בצמוד לפארק – אך היא קטנה מאד. החניה הגדולה מעט מרוחקת מהפארק, אך ניתן להגיע לפארק באמצעות שיט בסירה או נסיעה ברכבת תיירים קטנה – כך שיוצא שגם הנסיעה והחזרה מהפארק מהווים חוויה בפני עצמה 😊


עלות הכניסה לפארק הינה $13 למבוגר, $5 לילד בין הגילאים 6-12, וחינם לילדים עד גיל 6.

לבעלי מנוי שנתי לפארקי המדינה של פלורידה הכניסה חינם.פארק המדינה בלו ספרינגס

Blue Springs State Park


המעיינות הגדולים ביותר, הממוקמים על נהר סנט ג'ונס, הם בלו ספרינגס. מדי חורף מגיעות למעיינות מאות פרות ים, ושוהות בו עד בוא האביב. ביום בו אנו ביקרנו בבלו ספרינגס ספרו 292 (!) פרות ים. בנוסף לפרות ים, ישנו מגוון גדול של בעלי חיים ובעלי כנף במקום.


בעוד שבקיץ ניתן לרחוץ במי המעיינות הצלולים, בחורף כאשר פרות הים נמצאות במעיינות – הרחצה אסורה, אך הצפיה מקרוב בבעלי החיים המרשימים האלו (וחיות אחרות) מהנה לא פחות!


הפארק מטופח להפליא, לאורכו טיילת עץ, אשר ממנה תצפיות שונות על המעיינות, ישנן גם מדשאות וגן משחקים – לשמחתם הגדולה של הילדים 😊בנוסף לסיור הרגלי, ישנה אפשרות לקחת שיט בסירה. השיט יוצא פעמיים ביום בשעות 10:00 ו - 13:00, ואורך שעתיים. עלות השיט למבוגר הינה $25, לפנסיונר מעל גיל 60 - $23, לילד בגילאים 3-12 שנים - $18, ולילדים מתחת לגיל 3 - חינם.


אפשרות נוספת היא לשכור קאנו או קיאק, ולשוט באופן עצמאי. עלות השכרת קאנו הינה $17 לשעה, 29$ עד 4 שעות, ו - $36 ליום שלם, קיאק יחיד - $20 לשעה, $33 עד ארבע שעות, ו - $44 ליום שלם, וקיאק לשניים - $25 לשעה, $45 לארבע שעות, ו - $54 ליום שלם.